افكار مثبت

۸ نکته برای داشتن تمرکز عالی

۸ نکته برای داشتن تمرکز عالی

آیا تا به حال روزی یا روزهایی در زندگی تان وجود داشته که کارهای زیادی برای انجام دادن داشته اید، اما در پایان آن روز احساس کرده اید، هیچ کاری انجام نداده اید؟

این خیلی ناامیدکننده است …اینطور نیست؟

زندگی مدرن و امروز  ما بسیار شلوغ است. گیج کننده است. با شتاب زیادی به پیش می‌رود. زمان و انرژی ما محدود است. اما کارهایی که بایستی انجام شوند، به نظر بینهایت می‌رسد.

بسیاری از ما در کارهای روزمره خود غرق شده ایم و آرزوی انجام تمامی‌آنها؛ ما را در سرخوردگی ، خستگی و ناامیدی فرو می‌برد.

تمرکز

در اینجا می‌خواهیم ۸ روش برای داشتن تمرکز، به گونه ای که قادر به انجام بهتر کارهای روزانه مان باشیم را با هم مرور می‌کنیم :

۱-    با اشتیاق و علاقمندی به فعالیت‌های خود بپردازید

حتی اگر مشفول معمولی ترین امور روزمره خود هستید، سعی کنید آن را با علاقمندی و اشتیاق انجام دهید.

شما می‌توانید در هر کار و فعالیتی، نکاتی برای علاقمندی خود پیدا کنید. دراین باره خود را به  چالش بکشید.  شما آنقدر جذب آن کار خواهید شد که دیگر رویدادهای بیرونی، نخواهد توانست توجه شما را به راحتی به خود معطوف کنند و حواس شما را پرت کنند.

۲-    دستگاه‌های مختلف را از اطراف خود جمع کنید

نگران باشید … شما می‌توانید برای مدت زمانی هم بدون تلفن همراه، لپتاپ و تبلت هم زنده بمانید!

ما انسانها برای استفاده از این وسیله‌ها آنقدر شرطی شده ایم که فراموش کرده ایم، «آنها یک کلید خاموش/روشن هم دارند!»

 ۳-    سحرخیز باشید

 از ساعات اولیه صبح، برای انجام کارهایی که نیاز به فکر کردن دارند استفاده کنید. در این زمان، ذهن متمرکز تر و حواس پرتی کمتر است. حواس پرتی ذهنی در طول روز بیشتر خواهد شد.

۴-    فضای کاری خود را خلوت کنید

چه یک مادر خانه دار باشید، چه یک مدیر پرکار، چه یک هنرمند و …؛ یک فضای کاری مرتب و به دور از هرگونه شلوغی و بی نظمی، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید تمرکز بهتری بر روی کارهایتان داشته باشید.

تمرکز

۵-    هرگز چند کار را با هم انجام ندهید

انجام دادن چند کار بطور همزمان، منجر به ناکارآمدی و استرس در شما می‌شود.

–          ناکارآمدی : مغز شما دوست دارد در هر زمان، فقط بر روی یک چیز تمرکز کند. هر زمان که شما از کاری به کاری دیگر تغییر وضعیت می‌دهید، زمان و انرژی زیادی از شما تلف خواهد شد.

–          استرس : حتی اگر فقط در حال انجام دو کار بطور همزمان هستید، این تصور در پشت ذهنتان وجود دارد که  ۱۷ کار دیگر هم وجود دارد که باید انجام دهید!

 بهترین راه مقابله با انجام چندکار همزمان، این است که عمداً  فقط به انجام یک کار بپردازید. برای همه از جمله فرزندان تان، همسرتان ، رئیس تان یا همکاران تان، این موضوع را روشن کنید که شما کیفیت را بر کمیت ترجیح می‌دهید و در هر زمان، با شایستگی کامل، فقط به انجام یک کار خواهید پرداخت.

 ۶-   کارهای تان را اولویت بندی کنید

فرض کنید شما بیست و دو کار ضروری دارید که باید انجام شود. حال سوال اینست: آیا همه آنها به یک اندازه مهم و ضروری هستند؟ قطعاً بین درجه اهمیت انجام آنها تفاوت وجود دارد.

تمرکز

هر روز برای خود، لیستی از کارهای روزانه تان را یادداشت کنید و ابتدا بیشترین انرژی خود را بر روی ۲۰% از کارهایی متمرکز کنید که واقعا مهم و ضروری هستند. سپس به سراغ کارهایی بروید که ضروری نیستند، ولی مهم اند. بعد سراغ کارهایی بروید که ضروری اند، اما مهم نیستند. و در نهایت کارهایی را که نه مهم هستند و نه ضروری، فراموش کنید.

(عادت شماره ی ۳ مردمان موثر ( اولویت را به چیزهای مهم تر بدهید) از استفان کاوی را فراموش کرده اید؟ اینجا را دوباره بخوانید: مروری بر ۷ عادت مردمان موثر (استفان کاوی)

۷-    سکوت را تمرین کنید یا با یک موسیقی آرامشبخش خود را آرام کنید

زمانی را برای متوقف کردن گفتگوهای درونی و آرام کردن ذهن خود در میان شلوغی‌های روز اختصاص دهید.

شما نمی‌توانید مرتب رانندگی کنید و رانندگی کنید و رانندگی کنید، اما برای پر کردن باک بنزین، هرگز ماشین خود را متوقف نکنید!

 سعی کنید مدت ۱۵ دقیقه را در بین تمام شلوغی‌های روزانه خود، به تعمق و آرام بودن یا گوش دادن به یک موزیک آرامشبخش اختصاص دهید. چنین موسیقی می‌تواند به شما آرامش بخشد و شما را آرام می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از لحاظ جسمی‌و روحی دوباره شارژ شوید.

این «دقایقی فقط حضور داشتن و هیچ کاری انجام ندادن» از آنجایی که به شما تمرکزی عالی می‌بخشد، شما را کارآمدتر نیز خواهد ساخت.

 ۸-    به خودتان بگویید که شما می‌توانید تمرکز کنید

هیچوقت با خود نگویید ” من نمی‌تونم تمرکز کنم” یا ” من خیلی راحت حواسم پرت می‌شه” … از قدرت گفتگو با خود، برای هدایت ذهن تان به مسیر درست استفاده کنید.

به خودتان بگویید، “من می‌تونم تمرکز کنم” یا “برای من خیلی راحته که از پرت شدن حواسم جلوگیری کنم

 شما چه یک فرد خانه دار باشید، چه مدیر یک شرکت و چه هر کسی که در حال ساختن آینده ای جذاب برای خویش است، نیاز به تمرکز دارید و می‌توانید از این نکات، برای بالا بردن توانایی خود در متمرکز ساختن ذهن و بهبود کارآیی تان استفاده کنید.

 تمرکز

 منبع: http://blog.mindvalleyacademy.com

راستی شما چه نکات و روش‌های دیگری را برای داشتن تمرکز بهتر برای انجام دادن کارهای تان، تجربه کرده اید و می‌توانید به ما هم توصیه می‌کنید؟

[okbox]اگر به دنبال موزیک‌های آرامشبخشی می‌گردید که در نکته ی شماره ی ۷ از آن صحبت کردیم، می‌توانید RelaxMusic را دانلود کنید و گوش بدهید. موسیقی‌های آرامشبخش دیگری نیز در برگه ی آهنگ‌های شگفت انگیز در انتظار شما هستند… [/okbox]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *