آرامش در زندگي, شعر و ادب, مطالب الهام بخش

صبر

صبر

آدمی با صبر و شکیبایی به همه چیز می رسد.

صبر

این سخن ناگفته ای نیست زیرا کلام خداوند که «مردمان صبور را اجری تمام و مزدی بزرگ مقرر فرموده» بر این گفته برهانی روشن است.

در این گنبد گردنده که روشنایی خورشید هر دم به خانه و مسکن ما آدمیان می تابد، روح شکیبایی را در همه جا و همه چیز در نهان و آشکار می توان مشاهده نمود.

در کان سیاه و تاریک ذغال سنگ، که باقیمانده اعصار گذشته گیتی است، صبر درخشش الماس را از آن بیرون کشیده است.

یاقوت بدخشان و فیروزه آسمان گون سالها رنج صبر برده اند تا روزی زینت دست عروسان و زیور گردن ماهرویان گردیده اند.

این درخت تناور که تابستان زیر آن می آرمیم و از میوه های شیرین آن می خوریم سالی چند باغبان تلخی و زحمت آبیاری و نگهداری آن را تحمل کرده که اکنون، ثمر آن را در مذاق خود شیرین می یابیم.

همچنین آن جوانی که امروز چشم و چراغ خانواده ای شده و وجودش منشاء اثری گردیده است، روزگاری دراز سختی ها و تلخ کامی ها و شبهای تار بیماری را بر پدر و مادر خود هموار کرده و آنها شکیبایی و تحمل نموده اند، حال وجود عزیزی شده که می تواند بهره نیکو به انسانها برساند.

همین چند سخن کوتاه کافی است که مقام صبر را دریابیم و هر گاه چون امر مشکلی زندگی ما را به رنج انداخت و کشتی حیات ما در دریا به موج شدید برخورد کرد آشفته و هراسان نگردیم، زیرا در سایه صبر این رنج را گنجی شایگان و آن موج را آرامشی پنهان در پی خواهد بود.

عباس ثابت

از کتاب: برای دخترم

FavoriteLoadingاین نوشته را به نوشته های مورد علاقه ی من اضافه کن

2 دیدگاه در “صبر

 1. صبح قشنگت بخیر شهرزاد عزیزم
  شهرزاد میخوام بازم ازت تشکر کنم . چقدر زحمت میکشی و این مطالب رو شسته و رفته برامون اینجا قرار میدی . چقدر خوشحالم که این همه دارم ازت یاد می گیرم ” لانگ فلو” ، ” مارگارت ویتلی” ، ” محمدرضا شعبانعلی” و خیلی آدم های دیگه که خودشون یک دنیا رو به همراهشون دارن و چقدر دریچه های جدیدی برای آدم باز میکنن. ازت سپاسگزار دوست و معلم عزیزم . بهترین حس ها همیشه در درونت جاری باشند :*

  1. قربووون تو برم من …
   چقدر خوشحالم کردی نسرین. نه فقط بخاطر حرفهای فوق العاده ای که نوشتی و باهاشون بینهایت خوشحالم کردی، بلکه بخاطر اینکه هر وقت اسم تو دوست خوب و دیرینه ی خودم رو می بینم کلی دلم گرم میشه و شاد میشم…
   خیلی خوشحالم عزیزم که مطالبی که میذارم و آدمهایی که معرفی می کنم رو دوست داری و باز پنجره های جدیدی از این طریق به روت باز میشه.
   ولی «معلم» رو که حتما شوخی کردی نسرین! 😉
   من فقط دوستتم… 🙂 :*
   منم از تو ممنونم که هستی عزیزم. هیچوقت یادت نره که خیلی برام باارزشی و انشاله تو هم بهترین حس های دنیا رو توی قلب پاک و مهربونت همیشه و همیشه تجربه کنی. :*

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *