دانستنی های شگفت انگیز

چقدر جناب واتسون باهوش را میشناسید؟

چقدر جناب واتسون باهوش را میشناسید؟

اگر تصور کردید منظورم توماس جی. واتسون – اولین مدیرعامل شرکت IBM است، باید بگویم خیر. اگرچه او هم به اندازه ی کافی باهوش و هوشمند بود تا بتواند در طول ۱۰ سال  تجارت، کار جدول‌بندی (tabulating) و خدمات دیگر شرکت را قطع کند و فعالیت شرکت را به سرمایه گذاری بین‌المللی متمرکز کند و نام شرکت را در سال ۱۹۲۴ به آی‌بی‌ام تغییر دهد.

اما مقصود من، Watson (واتسون)، این پدیده ی عجیب و قابل توجه در حوزه ی هوش مصنوعی است که به احتمال زیاد، شما هم تا بحال در مورد آن زیاد شنیده اید و البته نام این رایانه از اسم توماس واتسون، همان اولین مدیرعامل شرکت آی بی ام، انتخاب شده است.

Watson (واتسون)، ابر کامپیوتر هوشمند و میلیارد دلاری آی بی ام است که قدرت پردازشی فوق العاده ای دارد. قابلیت‌های ویژه واتسون به همراه هوش مصنوعی اش اجازه مطالعه محتوا، جمع آوری و استفاده از داده‌های بزرگ، پردازش موازی سریع و ارائه ی اطلاعات را به آن بخشیده است.

واتسون

شاید برایتان جالب باشد که چند وقت پیش، واتسون در یک مسابقه ی اطلاعات عمومی‌(به نام جئوپاردی) که به صورت مشترک با شرکت کنندگان انسانی برگزار میشود شرکت کرد و برنده شد! سوالات در این مسابقه به صورت صوتی و در شرایط یکسان بین ماشین و انسان مطرح می‌شد و شرکت کنندگان که واتسون یکی از آنها بود، به آنها به صورت شفاهی پاسخ می‌دادند.

پس از سه شب رقابت فشرده، ابررایانه واتسون توانست با شکست دادن دو رقیبش “کن جنینگز” و “برد روتر” برنده یک میلیون دلار جایزه نقدی شود. با وجود برنده شدن واتسون و نمایش برتری هوش مصنوعی بر هوش انسان، این ابررایانه هرگز نتوانست بر مهارت‌های این دو نفر غلبه کند. جنینگز پیش از این در ۷۴ بخش از این مسابقه هوش تلویزیونی برنده شده بود و روتر نیز توانسته بود در طول مسابقه سه میلیون دلار جایزه از آن خود کند.

با این همه هدف نهایی از برنده شدن واتسون و IBM امری فراتر از جایزه نقدی مسابقه بود، هدف قدم گذاشتن به قلمروی جدید در صنعت رایانه‌هایی بود که می‌توانند بیاموزند و آن چه انسان‌ها از آن‌ها می‌پرسند را واقعاً درک کنند. مسابقه جئوپاردی برای واتسون رقابتی تأثیرگذار و بزرگ به شمار می‌رفت، زیرا سرعت این مسابقه بسیار بالا بوده و سؤالات و راهنمایی‌های آن بر اساس مفهوم غیر مستقیم و پنهان پاسخ‌ها بوده است.

واتسون مسابقه جئوپاردی
.

واقعا واتسون، در حال حاضر در کجا قرار دارد و قرار است تا کجا پیش برود؟

IBM خبر داده که قصد دارد این ابرکامپیوتر را برای سرعت بخشی به تحقیقات دانشمندان، در اختیار آنها قرار دهد تا با کمک بزرگ داده‌ها و قدرت پردازشی واتسون بتوانند به شتاب دهی تحقیقات کمک کنند. واتسون منبعی عظیم از اطلاعات است که هر روز بیشتر می‌شوند و در عین حال قدرت پردازش آن می‌تواند با وصل کردن نقاط مشترک این اطلاعات نامحدود در همه علوم، سرعت پیشرفت را در هر حوزه ای بهبود بخشد.

واتسون در کنار هزینه بالا، تا به حال زمان زیادی را برای رسیدن به این سطح از هوش سپری کرده. و اکنون آی بی ام به این نتیجه رسیده که حالا این ابرکامپیوتر قدرت کمک به دانشمندان و محققان در حل مشکلات واقعی دنیای امروز ما را دارد.به عقیده IBM “واتسون توانایی درک زبان علم را دارد” و می‌تواند در کمک به پژوهش‌های علمی‌بسیار موثر باشد.استیو گُلد مدیر بازیابی واتسون از IBM می‌گوید: یادگیری بیشتر واتسون از کاربران و گسترش عملکرد و شتاب دهی به تجارب و علوم انسانی از دلایل این تصمیم آی بی ام است. به علاوه، واتسون توانایی درک و حل مسائل انسانی را دارد.

به وضوح مشخص است که واتسون می‌تواند با بهبود سرعت اکتشافات علمی‌در حوزه‌هایی مانند دارو، به پیشرفت علم و البته ما انسان‌ها کمک کند. به گفته آقای گلد، تا به امروز بیش از ۵۰۰۰ دارو با کمک واتسون به مرحله آماده سازی رسیده اند که به زودی روانه بازار می‌شوند. در حال حاضر روند تحقیق تا تولید یک دارو بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود که زمان زیادی نیز برای آن لازم است.  با این حساب، با چیزی مانند واتسون و قابلیت‌های منحصر به فرد آن، محققان حوزه دارو می‌توانند سرعت تحقیق و توسعه و آزمایش اثرات آن را با سرعتی بسیار بیشتر انجام دهند.

با این توصیف احتمالا می‌توانید قدرت واتسون را در حوزه‌هایی مانند فیزیک، نجوم، سازه، علوم کامپیوتر، انرژی، اقتصاد، آموزش و  بسیاری حوزه‌های دیگر که تا این لحظه حتی نمی‌دانیم چه هستند را متصور شوید.

به گفته آقای گلد: “استفاده از واتسون تنها روشی بهتر و سریع تر برای انجام امور نیست، این تغییری بنیادی در بسیاری از ابعاد زندگی ما خواهد بود.”

آی بی ام این سوال را که “واتسون چه کاری می‌تواند برای ما انجام دهد؟”
به این شکل جواب می‌دهد:
واتسون، به بیشترین سوالات پی در پی مشتریان شما پاسخ می‌دهد.
.
واتسون

 

واتسون، اطلاعات کلیدی را از تمامی داکیومنتها و اسناد، با سرعت زیاد استخراج میکند.
.
واتسون
.
واتسون، درک دقیق و عمیق، الگوها و روابط سرتاسر داده‌ها را به ما خواهد شناساند.
.
واتسون
.
شاید بد نباشد که این ۵ واقعیت را هم در مورد واتسون بدانیم:
.
۱- واتسون با Apple’s Siri یا Google Now (نرم افزار Apple’s Siri یک برنامه کامپیوتری شرکت اپل است که به عنوان یک دستیار شخصی هوشمند کار می‌کند و نرم افزار Google Now یک دستیار شخصی هوشمند توسعه یافته توسط گوگل است) متفاوت است.
۲- واتسون از طریق یک روند زمان بر، از طریق تعامل با کارشناسان، به یادگیری می‌پردازد.
۳- واتسون بیش از پاسخ‌های قطعی، در خدمت شواهد و احتمالات است.
۴- در حال حاضر، واتسون فقط با متون انگلیسی کار می‌کند.
۵- اکوسیستمی مبتنی بر «ابر» (cloud-based) از توسعه دهندگان نرم افزار، سیگنالهای توانایی واتسون را فراهم می‌کند.
.
.
اگر خود شما هم جستجویی با نام واتسون در اینترنت انجام دهید؛ به عناوین و عبارات فراوان جالبی بر می‌خورید. عباراتی همچون:
.
شاید حالا که با واتسون بیشتر آشنا شدیم؛ یک سوال! فکر ما را به خود مشغول کند. و آن اینکه:
.
آیا سرانجام، هوش مصنوعی، در سایر رقابت‌های تنگاتنگِ مسابقه زندگی هم، هوش حریف انسانی خویش را مغلوب خود خواهد ساخت؟
.
.
پی نوشت:
برای تهیه ی این متن، از منابع زیر هم استفاده کردم:
[okbox]راستی… اگر دوست دارید تفاوت بین لغات یا مفاهیم به ظاهر مشابه را بهتر بدانید، میخواهم وب سایتی را به شما معرفی می‌کنم. برای آشنایی با آن، فقط لازم است سری به وب سایت‌های شگفت انگیز بزنید. اگر این مطلب برایتان جذاب بود، شاید دوست داشته باشید سری هم به فناوری‌های شگفت انگیز و دانستنی‌های شگفت انگیز بزنید.[/okbox]
FavoriteLoadingاین نوشته را به نوشته های مورد علاقه ی من اضافه کن

5 دیدگاه در “چقدر جناب واتسون باهوش را میشناسید؟

 1. من چند وقتی هست که به فکر همین زمانم. به این فکر میکنم که زمانی که علوم به مرز تکینگی برسه چه اتفاقی خواهد افتاد. دانشمندا سال ۲۰۵۰ و یا حتی زودتر رو برای اون پیش بینی کردن.
  وقتی که هوش مصنوعی کنترل زمین رو بدست بگیره چه اتفاقی میفته. آیا انسان توسط خودش نابود میشه؟
  چندوقت پیش فیلم Chappy رو دیدم. نمیدونم شما هم اونو دیدین یا نه؟
  خیلی جالب بود. مرسی.

  1. … و جالب اینجاست که بسیاری از فیلمهایی که در گذشته از تخیلات سیری ناپذیر انسان درست شده، داره به واقعیت یا به مرز واقعیت نزدیک میشه.
   نه اون فیلم رو ندیدم. ممنون که معرفی کردی. امیدوارم بتونم به زودی ببینمش.
   اما یاد فیلم ترمیناتور افتادم که اون موقعها که نوجوون بودم دیدمش و واقعا عاشق این فیلم بودم. 🙂

   1. پس اگر فیلم توی این ژانر دوست داری شاهکار کریستوفر نولان رو هم ببین با نام Interstellar
    خیلی فیلم زیبا و قشنگیه. مخصوصا با موسیقی‌های بسیار دوست داشتنی‌هانس زیمر.
    باید ببینیش.
    البته بنظر من برای اینکه خوب لذتش بره زیر پوستت باید توی تاریکی ببنیش و گوشش بدی و لذت ببری. ۱۷۰ دقیقه فیلمه. باید براش وقت بذاری.

 2. سلام شهرزاد جان.
  ممنون بابت اطلاعات خوبت.
  این پیام رو برای خودت می‌نویسم. نیازی به تایید نیست.
  شماره ۳، قسمت “۵ واقعیت درباره واتسون”، فکر می‌کنم پاسخ‌های قطعی بوده که اشتباه تایپی داره.

  1. سلام مهشید جان.
   ممنونم عزیزم بخاطر توجهت.
   راستش، قبل از دیدن کامنت شما، خودم هم متوجه این اشتباه کوچولوی تایپی شدم اما همونطور که به دوست خوبمون علیرضای عزیز هم گفتم، دیگه بعد تا همین الان به پنل سایت سر نزدم تا درستش کنم.
   الان درستش می‌کنم.
   مرسی دوست خوبم. خوشحالم که هستی. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *