آرامش در زندگي, نوشته های من

درسی برای امروز: دیرآموخته‌های محمدرضا شعبانعلی

درسی برای امروز: دیرآموخته‌های محمدرضا شعبانعلی

” هیچ جمله کوتاهی وجود ندارد که بتواند راه آرامش و شادی و رضایت را به ما نشان دهد. این راه، مسیری طولانی و پیچیده و مبهم و غیر قابل توصیف و البته لذتبخش است.”

محمدرضا شعبانعلی

بی شک همه ی ما در زندگی مان؛ لحظات، دقایق، روزها یا هفته‌هایی را سپری و تجربه کرده ایم که با خود درد و رنج و آه و حسرت به همراه داشته است.

چه شب‌ها که برای ناکامی‌های مان اشک ریختیم. چه مسیرهای پر پیچ و خمی‌که در آن گرفتار شدیم و نمی‌دانستیم کدامین مسیر، آرامش و لذت و رضایت بیشتری را برای مان به همراه خواهد داشت. گاه بیراهه رفتیم و گاه به اشتباه، طولانی ترین و دشوارترین راه را برای رسیدن به سرمنزل مقصودمان انتخاب کردیم.

روزهایی را سپری کردیم که نمی‌دانستیم چه چیز خوب است، چه چیز بد. کدامین راه درست است و کدامین راه نادرست. نمی‌دانستیم کی بهتر می‌بود که سکوت می‌کردیم و چه موقع بهتر بود تا زبان به سخن می‌گشودیم.

روزهایی که زندگی بهتر و آرام تر چون صندوقچه ای با قفلی سخت و آهنین در برابرمان قرار داشت و نمی‌دانستیم رمز آن، چگونه آرام آرام با دستهای مشتاق ما کشف و گشوده خواهد شد.

عصاره ی تمام آن لحظه‌ها، دقایق، روزها و هفته‌هایی که اینچنین پشت سر گذاشتیم را شاید بتوان در چند حرف و چند عبارت کوتاه فشرد و چشید!

شاید طعم این عصاره تلخ باشد، اما به مانند دارویی تلخ و شفابخش، زخمهای مان را التیام می‌بخشد و نیرو و انرژی لازم را به ما باز خواهد گرداند و با وسعتی که در جان و روح مان خواهد یافت، نویدبخش فردایی روشن تر، آرام تر و شادتر، بدون تجربه‌های مشابه قبلی خواهد بود. درآموخته‌های محمدرضا شعبانعلی

و البته طعم این عصاره برای آنان که می‌خواهند قبل از تجربه کردن چنین سختی‌ها و ناکامی‌هایی، آن را بچشند و مزمزه کنند و در جان و روح شان منزل کند، بسیار شیرین خواهد بود.

حال، محمدرضا شعبانعلی می‌خواهد چنین عصاره ای را در فایلی به نام «دیرآموخته‌ها» که حاصل تجربه‌های گرانبهای شخصی خود او در طی سال‌هاست، در اختیار دیگران قرار دهد تا دیگران قبل از آن که تلخی این دیرآموخته‌ها، کام نازنین شان را بیازارد، به شیرینی بچشند و در زندگی به خاطر بسپارند.

او در وب سایت خود در مورد این فایل می‌گوید:

” نمی‌دونم برای شما هم پیش اومده یا نه. اما آدم خیلی وقت‌ها برمی‌گرده حرف‌های خودش، نوشته‌های خودش، فکر‌های خودش، کارهای خودش رو مرور می‌کنه و زیاد پیش میاد که با خودمون می‌گیم: کاش این موضوع رو قبلاً می‌دونستم. کاش این مسئله رو قبلاً فهمیده بودم. کاش فلان کار رو زودتر می‌کردم. کاش این حرفی رو که به بقیه گفتم خودم هم انجام می‌دادم.

وقتی من نوشته‌های قدیمی‌خودم رو مرور می‌کنم این حس رو خیلی زیاد تجربه می‌کنم. اکثر مطالبی که اینجا می‌گم و می‌نویسم بعد از اشتباهات متعدد و باختن‌های زیاد و تصمیم‌های نادرست و تلخ، یادگرفتم. به همین دلیل خیلی از اونها برای من، تداعی کننده تلخی‌ها و سختی‌ها هستند.

طی چند روز گذشته به لطف چند تا از بچه‌ها یه سری از این حرف‌ها رو جمع کردیم و یک فایل پی دی اف ازشون درست کردیم. خواستم براشون اسم بگذارم. دیدم دیرآموخته‌ها یک اسم مناسبه. چون هر کدومشون رو دیر آموختم و برای دیرآموختن اونها هزینه دادم.

البته منظورم از آموختن اینه که دیر درکشون کردم. وگرنه بسیاری از اونها انقدر ساده و بدیهی و تکراری هستند که به دلیل همین تکرار زیاد، آدم همیشه فکر می‌کنه اونها رو می‌دونه و بلده.

گفتم شاید برای شما هم مفید باشه و اگر بود طبیعتاً خوشحال می‌شم برای دوستانتون هم ارسالش کنید.”

این فایل را می‌توانید از اینجا دانلود کنید:

لینک دانلود فایل پی دی اف دیرآموخته‌ها (محمدرضا شعبانعلی)

و از این پس، لینک این فایل در برگه ی فایل‌های شگفت انگیز نیز در دسترس خواهد بود.

FavoriteLoadingاین نوشته را به نوشته های مورد علاقه ی من اضافه کن

2 دیدگاه در “درسی برای امروز: دیرآموخته‌های محمدرضا شعبانعلی

 1. سلام شهرزاد عزیزم
  دیرآموخته‌ها عالی بود. کاش میدونستیم که همچین مجموعه ای در حال تهیه ست اونوقت سر فرصت همه تک جمله‌هایی که زیبا و پرمفهوم هستند رو جمع آوری میکردیم و به دوستانمون در پشت صحنه میرسوندیم..جمله‌های زیادی جا موندند.:(
  ممنون از تو بخاطر این خونه زیبا:)
  دوست خوب من.

  1. سلام آزاده جون. خوشحالم دوباره می‌بینمت دوست عزیزم.
   آره عزیزم. دیرآموخته‌ها واقعا ایده ی دوست داشتنی هست برای داشتن این گنجینه و هنوز هم خیلی جمله‌های زیبا و عمیقی وجود داره که می‌تونه بهش اضافه بشه …
   ممنون از کامنت قشنگت و خوشحالم که به خونه ی خودت سر میزنی.:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *